Loading...

About The Famous Sultanahmet Meatball Restaurant

The Story of Over 100 Years of Famous Sultanahmet Meatball Restaurant

Herşey büyükdede Mehmet Kızılkaya'nın 1910’da Kemaliye(Erzincan) Kozlupınar Köyün’den İstanbul’a göçüyle başlamış. Istanbul'da dünyaya gelen oğulları Hüsnü ve Hakkı ile birlikte Laleli’deki ilk dükkanın, asrı aşan deneyimin ilk servis edilen lezzeti; çorba olmuş.

Çorbacılık günümüzün kahvaltıcılarının tam karşılığıymış o günlerde. Devrin esnafı çorba ile kahvaltısını eder, sonra dükkanını bismillah ile açarmış. Yıllarca böyle devam eden serüven, 1950’lerde Menderes hükümetinin Millet Caddesini genişletme çalışmaları sırasında istimlak edilmiş.

İlerleyen zaman kardeşlerin ayrılığı ile çorbacılık serüvenini bitirmiş. Ama başka bir serüvenin başlangıcı olmuş.

Hüsnü Bey ve oğulları Kadir, Güngör, Bekir ve Münür ile yemek işine devam edilmiş. Bugünkü yeri olan Sultanahmet’teki binanın mülkiyeti alınır ve Osmanlı Sultanahmet köfte kültürünü, Sultanahmet sunum geleneklerini bu mekanda icra etmeye başlamışlar.

Yakın zamanda 1980’de kardeşlerden Güngör vefat etmiş, ayrıca kardeşlerden Münür de 2009 yılı itibariyle ortaklıktan ayrılmıştır.

Halen bu meşhur mekanı Kadir Kızılkaya ve oğlu Hüsnü ile; Bekir Kızılkaya ve oğlu Mehmet yılların eskitemediği değişmeyen lezzetiyle 2011 yılında baştan başa yenilenmiş aynı mekanda yüzbinlerce insanın tercihi olmaya devam etmektedir.

Sultanahmet Köftecisi Hakkında